Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A juice box costs $8. How much do 9 juice box cost?
  2. $5.3 + $7.4 = ______
  3. $2.2 + $14.4 = ______
  4. $13.3 + $12.8 = ______
  5. $4.9 + $9.4 = ______
  6. A eraser costs $6. How much do 9 eraser cost?
  7. $9.9 + $18.7 = ______
  8. $18.1 + $7.3 = ______
  9. $2.4 + $13.1 = ______
  10. $3.3 + $11.9 = ______
  11. A adesivo costs $5. How much do 2 adesivo cost?
  12. A biscotto costs $8. How much do 2 biscotto cost?
  13. $19.8 + $20.1 = ______
  14. $3.6 + $4.6 = ______
  15. $2.6 + $15.3 = ______
  16. $7.8 + $14.8 = ______
  17. A eraser costs $12. How much do 7 eraser cost?
  18. $10.6 + $20.9 = ______
  19. A juice box costs $15. How much do 8 juice box cost?
  20. $19.7 + $20.9 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath