Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A eraser costs $7. How much do 6 eraser cost?
- $2.4 + $9.7 = ______
- A eraser costs $5. How much do 4 eraser cost?
- $14.7 + $19.2 = ______
- A adesivo costs $14. How much do 5 adesivo cost?
- A adesivo costs $11. How much do 7 adesivo cost?
- $10.2 + $8.5 = ______
- $4.3 + $19 = ______
- A juice box costs $6. How much do 2 juice box cost?
- $20.4 + $17 = ______
- A pencil costs $4. How much do 8 pencil cost?
- $16.2 + $9.5 = ______
- A juice box costs $11. How much do 2 juice box cost?
- $9.7 + $13.2 = ______
- $5.8 + $4.3 = ______
- $6.4 + $14.4 = ______
- A biscotto costs $4. How much do 7 biscotto cost?
- A biscotto costs $15. How much do 4 biscotto cost?
- $5.5 + $7.7 = ______
- $16.8 + $14.3 = ______