Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $17.7 + $6.9 = ______
- A eraser costs $15. How much do 7 eraser cost?
- $3.3 + $18.6 = ______
- A eraser costs $10. How much do 3 eraser cost?
- $11.3 + $11.9 = ______
- A taccuino costs $2. How much do 3 taccuino cost?
- $16.8 + $1.8 = ______
- A taccuino costs $6. How much do 8 taccuino cost?
- $14.5 + $19.8 = ______
- A adesivo costs $14. How much do 7 adesivo cost?
- $1.6 + $11.7 = ______
- A pencil costs $8. How much do 5 pencil cost?
- A juice box costs $3. How much do 7 juice box cost?
- A taccuino costs $9. How much do 9 taccuino cost?
- A eraser costs $13. How much do 4 eraser cost?
- $12.5 + $3.6 = ______
- $3.9 + $15 = ______
- $16.6 + $17.8 = ______
- $13.2 + $19.1 = ______
- $10.1 + $4.7 = ______