Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $9.6 + $14.2 = ______
- $20.3 + $13.8 = ______
- $20.2 + $16.1 = ______
- A adesivo costs $3. How much do 7 adesivo cost?
- A biscotto costs $6. How much do 2 biscotto cost?
- A taccuino costs $14. How much do 5 taccuino cost?
- $11.1 + $1.9 = ______
- $5.4 + $1.5 = ______
- $4.9 + $15.3 = ______
- A taccuino costs $15. How much do 4 taccuino cost?
- $10.4 + $16.6 = ______
- $1.3 + $7.5 = ______
- A eraser costs $3. How much do 6 eraser cost?
- A taccuino costs $14. How much do 4 taccuino cost?
- A adesivo costs $14. How much do 2 adesivo cost?
- $17.6 + $11.1 = ______
- A taccuino costs $11. How much do 3 taccuino cost?
- $6.6 + $19.8 = ______
- $19 + $4.5 = ______
- A adesivo costs $5. How much do 5 adesivo cost?