Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A juice box costs $7. How much do 5 juice box cost?
  2. $12.8 + $8.7 = ______
  3. A taccuino costs $2. How much do 8 taccuino cost?
  4. A adesivo costs $14. How much do 7 adesivo cost?
  5. $2.1 + $13.9 = ______
  6. $3.2 + $15.4 = ______
  7. $2.2 + $19.9 = ______
  8. A pencil costs $10. How much do 6 pencil cost?
  9. A pencil costs $11. How much do 9 pencil cost?
  10. A adesivo costs $9. How much do 5 adesivo cost?
  11. $4.5 + $10.9 = ______
  12. $13.7 + $14 = ______
  13. A biscotto costs $7. How much do 9 biscotto cost?
  14. $19.9 + $2.2 = ______
  15. A taccuino costs $5. How much do 8 taccuino cost?
  16. $18.3 + $19.4 = ______
  17. A adesivo costs $8. How much do 5 adesivo cost?
  18. $7.4 + $17.7 = ______
  19. A taccuino costs $6. How much do 7 taccuino cost?
  20. $17 + $16.1 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath