Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $13.8 + $17.5 = ______
  2. A juice box costs $13. How much do 4 juice box cost?
  3. A adesivo costs $9. How much do 9 adesivo cost?
  4. $17.8 + $3.9 = ______
  5. A taccuino costs $14. How much do 2 taccuino cost?
  6. $6.8 + $8.7 = ______
  7. $19.9 + $3.9 = ______
  8. A juice box costs $8. How much do 2 juice box cost?
  9. $16.7 + $4 = ______
  10. $10.8 + $20.4 = ______
  11. A eraser costs $6. How much do 4 eraser cost?
  12. $19.4 + $16.3 = ______
  13. $12.4 + $19.7 = ______
  14. $12 + $2.6 = ______
  15. $18.6 + $11.2 = ______
  16. $18.4 + $4.4 = ______
  17. $14.1 + $10 = ______
  18. $5.7 + $18.8 = ______
  19. A eraser costs $4. How much do 9 eraser cost?
  20. $13.4 + $4.1 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath