Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $2.1 + $9.5 = ______
  2. A pencil costs $4. How much do 2 pencil cost?
  3. $11.1 + $5.5 = ______
  4. $1 + $9.6 = ______
  5. A biscotto costs $2. How much do 8 biscotto cost?
  6. A eraser costs $11. How much do 3 eraser cost?
  7. A taccuino costs $10. How much do 2 taccuino cost?
  8. A adesivo costs $9. How much do 9 adesivo cost?
  9. $5.9 + $14.7 = ______
  10. $14.9 + $1.4 = ______
  11. A eraser costs $11. How much do 4 eraser cost?
  12. $10.9 + $18.7 = ______
  13. A juice box costs $7. How much do 3 juice box cost?
  14. $17.8 + $17.3 = ______
  15. A biscotto costs $7. How much do 7 biscotto cost?
  16. A juice box costs $3. How much do 2 juice box cost?
  17. A pencil costs $14. How much do 4 pencil cost?
  18. A biscotto costs $5. How much do 5 biscotto cost?
  19. A pencil costs $10. How much do 9 pencil cost?
  20. $9.2 + $7.4 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath