Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A taccuino costs $14. How much do 6 taccuino cost?
- A pencil costs $14. How much do 7 pencil cost?
- $6.4 + $5 = ______
- A pencil costs $7. How much do 7 pencil cost?
- A pencil costs $7. How much do 6 pencil cost?
- A taccuino costs $12. How much do 6 taccuino cost?
- $20.7 + $17.8 = ______
- A pencil costs $13. How much do 6 pencil cost?
- A juice box costs $10. How much do 2 juice box cost?
- $2.1 + $20.8 = ______
- A pencil costs $11. How much do 5 pencil cost?
- A pencil costs $14. How much do 8 pencil cost?
- $1.3 + $5.6 = ______
- A pencil costs $6. How much do 7 pencil cost?
- A juice box costs $15. How much do 8 juice box cost?
- $17.2 + $1.3 = ______
- $16.7 + $3 = ______
- $18.4 + $6.1 = ______
- $19.9 + $16.9 = ______
- $5.2 + $11.5 = ______