Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A pencil costs $4. How much do 7 pencil cost?
- $3.5 + $3.4 = ______
- $5.7 + $1 = ______
- $8.4 + $12.3 = ______
- $14.7 + $5.3 = ______
- A adesivo costs $11. How much do 2 adesivo cost?
- A taccuino costs $3. How much do 4 taccuino cost?
- $9.5 + $13.1 = ______
- $11.4 + $13.7 = ______
- $2.9 + $19.1 = ______
- $5.8 + $15.9 = ______
- A biscotto costs $7. How much do 2 biscotto cost?
- A biscotto costs $5. How much do 6 biscotto cost?
- A pencil costs $9. How much do 2 pencil cost?
- $17.2 + $19.3 = ______
- A eraser costs $4. How much do 5 eraser cost?
- A biscotto costs $15. How much do 2 biscotto cost?
- A taccuino costs $5. How much do 9 taccuino cost?
- A eraser costs $9. How much do 9 eraser cost?
- A eraser costs $11. How much do 7 eraser cost?