Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A biscotto costs $7. How much do 6 biscotto cost?
  2. A eraser costs $15. How much do 2 eraser cost?
  3. A juice box costs $14. How much do 3 juice box cost?
  4. A juice box costs $6. How much do 6 juice box cost?
  5. $2.2 + $1.7 = ______
  6. A adesivo costs $5. How much do 5 adesivo cost?
  7. A adesivo costs $13. How much do 5 adesivo cost?
  8. $3.9 + $1.1 = ______
  9. A eraser costs $15. How much do 8 eraser cost?
  10. $1.8 + $18.8 = ______
  11. $19.9 + $16.6 = ______
  12. $11.4 + $9.2 = ______
  13. A taccuino costs $9. How much do 8 taccuino cost?
  14. $17.3 + $2.1 = ______
  15. A adesivo costs $3. How much do 6 adesivo cost?
  16. A pencil costs $12. How much do 3 pencil cost?
  17. A pencil costs $8. How much do 7 pencil cost?
  18. A adesivo costs $3. How much do 7 adesivo cost?
  19. $20.5 + $17.5 = ______
  20. A taccuino costs $14. How much do 5 taccuino cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath