Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A juice box costs $5. How much do 3 juice box cost?
  2. A biscotto costs $7. How much do 8 biscotto cost?
  3. A juice box costs $7. How much do 7 juice box cost?
  4. A pencil costs $15. How much do 4 pencil cost?
  5. A taccuino costs $6. How much do 5 taccuino cost?
  6. $8.1 + $4.9 = ______
  7. $3.5 + $1.8 = ______
  8. A taccuino costs $12. How much do 4 taccuino cost?
  9. A biscotto costs $15. How much do 8 biscotto cost?
  10. $1 + $1.4 = ______
  11. A taccuino costs $2. How much do 7 taccuino cost?
  12. $3.4 + $11.6 = ______
  13. A juice box costs $6. How much do 5 juice box cost?
  14. $15.6 + $5.6 = ______
  15. $10.2 + $18.2 = ______
  16. $1.3 + $15.3 = ______
  17. $14.1 + $14.6 = ______
  18. $13.4 + $11.8 = ______
  19. $13 + $11.6 = ______
  20. $17.8 + $17.1 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath