Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $9.4 + $1.4 = ______
- $9.6 + $4.3 = ______
- A juice box costs $13. How much do 3 juice box cost?
- A pencil costs $4. How much do 4 pencil cost?
- A adesivo costs $2. How much do 9 adesivo cost?
- A taccuino costs $13. How much do 2 taccuino cost?
- A juice box costs $9. How much do 7 juice box cost?
- A adesivo costs $2. How much do 9 adesivo cost?
- A eraser costs $10. How much do 4 eraser cost?
- $12.8 + $17.1 = ______
- $7.2 + $1 = ______
- A taccuino costs $4. How much do 7 taccuino cost?
- A pencil costs $8. How much do 9 pencil cost?
- $9.7 + $8.5 = ______
- A adesivo costs $7. How much do 3 adesivo cost?
- A biscotto costs $11. How much do 6 biscotto cost?
- $16.9 + $19.2 = ______
- $8.5 + $10.8 = ______
- A pencil costs $9. How much do 9 pencil cost?
- A pencil costs $9. How much do 4 pencil cost?