Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $3.9 + $1.4 = ______
  2. $6.9 + $11.1 = ______
  3. $11.9 + $7.7 = ______
  4. $8.1 + $18.8 = ______
  5. A adesivo costs $11. How much do 9 adesivo cost?
  6. A adesivo costs $11. How much do 8 adesivo cost?
  7. $14.3 + $15.7 = ______
  8. A pencil costs $13. How much do 6 pencil cost?
  9. A juice box costs $3. How much do 4 juice box cost?
  10. A eraser costs $14. How much do 6 eraser cost?
  11. A taccuino costs $13. How much do 5 taccuino cost?
  12. $17.7 + $2.9 = ______
  13. A adesivo costs $3. How much do 4 adesivo cost?
  14. $14.6 + $17.2 = ______
  15. A pencil costs $7. How much do 7 pencil cost?
  16. A pencil costs $4. How much do 7 pencil cost?
  17. A eraser costs $2. How much do 8 eraser cost?
  18. A adesivo costs $13. How much do 6 adesivo cost?
  19. A biscotto costs $15. How much do 2 biscotto cost?
  20. $15.1 + $13.6 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath