Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $16.4 + $7.4 = ______
  2. A pencil costs $5. How much do 8 pencil cost?
  3. A biscotto costs $5. How much do 8 biscotto cost?
  4. A biscotto costs $12. How much do 5 biscotto cost?
  5. $7.4 + $7.7 = ______
  6. A biscotto costs $10. How much do 5 biscotto cost?
  7. A juice box costs $6. How much do 7 juice box cost?
  8. A juice box costs $5. How much do 7 juice box cost?
  9. A pencil costs $3. How much do 4 pencil cost?
  10. A adesivo costs $13. How much do 9 adesivo cost?
  11. $2.1 + $15.9 = ______
  12. $15.7 + $16.7 = ______
  13. A pencil costs $7. How much do 6 pencil cost?
  14. A juice box costs $4. How much do 7 juice box cost?
  15. A juice box costs $15. How much do 7 juice box cost?
  16. A pencil costs $4. How much do 4 pencil cost?
  17. A adesivo costs $2. How much do 3 adesivo cost?
  18. A adesivo costs $13. How much do 4 adesivo cost?
  19. A eraser costs $5. How much do 7 eraser cost?
  20. A pencil costs $4. How much do 4 pencil cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath