Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $12 + $16.9 = ______
- A eraser costs $5. How much do 2 eraser cost?
- A adesivo costs $6. How much do 8 adesivo cost?
- $6.3 + $13 = ______
- $4.1 + $16.1 = ______
- $16.9 + $9.7 = ______
- $19.4 + $20.6 = ______
- A eraser costs $4. How much do 3 eraser cost?
- A taccuino costs $11. How much do 2 taccuino cost?
- A taccuino costs $12. How much do 4 taccuino cost?
- A biscotto costs $15. How much do 9 biscotto cost?
- A taccuino costs $7. How much do 6 taccuino cost?
- A pencil costs $5. How much do 9 pencil cost?
- $2 + $20 = ______
- A pencil costs $15. How much do 8 pencil cost?
- $16.2 + $1.2 = ______
- $12.5 + $1.8 = ______
- $11.3 + $20.8 = ______
- $15.3 + $11.8 = ______
- A taccuino costs $15. How much do 5 taccuino cost?