Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A juice box costs $4. How much do 5 juice box cost?
  2. A biscotto costs $14. How much do 5 biscotto cost?
  3. $9.5 + $9.5 = ______
  4. A biscotto costs $10. How much do 6 biscotto cost?
  5. $9.6 + $18.9 = ______
  6. $4.8 + $14.5 = ______
  7. A pencil costs $9. How much do 7 pencil cost?
  8. $10.4 + $17.3 = ______
  9. A adesivo costs $9. How much do 8 adesivo cost?
  10. $8.2 + $14.9 = ______
  11. A eraser costs $15. How much do 5 eraser cost?
  12. $3.4 + $9.9 = ______
  13. A juice box costs $11. How much do 7 juice box cost?
  14. A biscotto costs $2. How much do 6 biscotto cost?
  15. $7.8 + $8.2 = ______
  16. A biscotto costs $14. How much do 8 biscotto cost?
  17. $4.7 + $4.2 = ______
  18. $13 + $10.7 = ______
  19. A taccuino costs $3. How much do 4 taccuino cost?
  20. A pencil costs $4. How much do 8 pencil cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath