Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A pencil costs $13. How much do 6 pencil cost?
- $9.2 + $4.9 = ______
- A biscotto costs $5. How much do 7 biscotto cost?
- $19.4 + $9.9 = ______
- A biscotto costs $11. How much do 9 biscotto cost?
- A juice box costs $5. How much do 3 juice box cost?
- A eraser costs $14. How much do 5 eraser cost?
- A eraser costs $13. How much do 5 eraser cost?
- $15.9 + $14.7 = ______
- A juice box costs $15. How much do 3 juice box cost?
- $18.4 + $13.3 = ______
- A biscotto costs $5. How much do 4 biscotto cost?
- $12.7 + $6.3 = ______
- A taccuino costs $10. How much do 7 taccuino cost?
- $6.4 + $19.6 = ______
- $3.1 + $3.5 = ______
- A taccuino costs $2. How much do 7 taccuino cost?
- $8.3 + $16.3 = ______
- A juice box costs $13. How much do 7 juice box cost?
- A pencil costs $3. How much do 8 pencil cost?