Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A juice box costs $14. How much do 5 juice box cost?
  2. $18 + $18.6 = ______
  3. $6.5 + $16.8 = ______
  4. A pencil costs $9. How much do 6 pencil cost?
  5. A adesivo costs $2. How much do 9 adesivo cost?
  6. $19.6 + $1.3 = ______
  7. A taccuino costs $11. How much do 3 taccuino cost?
  8. A biscotto costs $11. How much do 4 biscotto cost?
  9. $11.1 + $20.3 = ______
  10. A taccuino costs $15. How much do 5 taccuino cost?
  11. A taccuino costs $3. How much do 7 taccuino cost?
  12. $2.7 + $14.4 = ______
  13. $8.9 + $14.4 = ______
  14. A pencil costs $13. How much do 9 pencil cost?
  15. A pencil costs $2. How much do 7 pencil cost?
  16. A juice box costs $15. How much do 9 juice box cost?
  17. $12 + $7.8 = ______
  18. $11.4 + $14.4 = ______
  19. $19.6 + $10.1 = ______
  20. $1.5 + $15.7 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath