Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A biscotto costs $13. How much do 8 biscotto cost?
- $20 + $6.9 = ______
- $3.8 + $9.7 = ______
- $1.8 + $15.3 = ______
- A biscotto costs $7. How much do 4 biscotto cost?
- $11 + $8.8 = ______
- A biscotto costs $7. How much do 5 biscotto cost?
- $11.1 + $4.8 = ______
- $17.7 + $12.5 = ______
- $20.2 + $1.4 = ______
- A adesivo costs $4. How much do 7 adesivo cost?
- $10.9 + $1.1 = ______
- $16.8 + $6.7 = ______
- A pencil costs $5. How much do 7 pencil cost?
- $2.7 + $19.9 = ______
- A juice box costs $9. How much do 5 juice box cost?
- $18.2 + $4.6 = ______
- A adesivo costs $4. How much do 7 adesivo cost?
- A taccuino costs $6. How much do 2 taccuino cost?
- A taccuino costs $4. How much do 2 taccuino cost?