Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A adesivo costs $5. How much do 9 adesivo cost?
- $4 + $6.6 = ______
- $10.9 + $6.5 = ______
- $9.7 + $19.6 = ______
- $9.7 + $10.6 = ______
- A pencil costs $15. How much do 3 pencil cost?
- $1.6 + $18.6 = ______
- A taccuino costs $10. How much do 3 taccuino cost?
- A pencil costs $9. How much do 5 pencil cost?
- A biscotto costs $10. How much do 4 biscotto cost?
- A taccuino costs $7. How much do 2 taccuino cost?
- A taccuino costs $8. How much do 5 taccuino cost?
- $15.3 + $10.6 = ______
- A eraser costs $15. How much do 4 eraser cost?
- A eraser costs $3. How much do 2 eraser cost?
- $6.1 + $18.7 = ______
- $7.4 + $5.9 = ______
- $9.7 + $16 = ______
- A adesivo costs $11. How much do 9 adesivo cost?
- $5.7 + $20.4 = ______