Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A pencil costs $7. How much do 8 pencil cost?
- $11.7 + $16.3 = ______
- A pencil costs $12. How much do 7 pencil cost?
- $14.6 + $8.6 = ______
- A eraser costs $5. How much do 6 eraser cost?
- A taccuino costs $8. How much do 4 taccuino cost?
- $14.7 + $2.1 = ______
- $20.8 + $18.4 = ______
- $10.6 + $12 = ______
- $4.6 + $2.8 = ______
- $5.8 + $17.2 = ______
- $18.2 + $7.7 = ______
- $6.2 + $8.5 = ______
- $15.1 + $3.7 = ______
- $18.5 + $13.8 = ______
- $17.2 + $10.6 = ______
- A biscotto costs $14. How much do 8 biscotto cost?
- $18.3 + $16.3 = ______
- A taccuino costs $5. How much do 4 taccuino cost?
- $19.4 + $6.5 = ______