Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $10.6 + $3.4 = ______
- $3.6 + $15.8 = ______
- $13.7 + $13.4 = ______
- A biscotto costs $13. How much do 8 biscotto cost?
- $8.5 + $13 = ______
- $13.3 + $14.3 = ______
- $19.9 + $14.2 = ______
- $20 + $11.2 = ______
- A biscotto costs $9. How much do 8 biscotto cost?
- $15.5 + $7.3 = ______
- $14.9 + $16.4 = ______
- $1.1 + $3.9 = ______
- $19.9 + $19 = ______
- A taccuino costs $10. How much do 3 taccuino cost?
- A biscotto costs $7. How much do 5 biscotto cost?
- A biscotto costs $14. How much do 8 biscotto cost?
- A taccuino costs $3. How much do 9 taccuino cost?
- A taccuino costs $4. How much do 8 taccuino cost?
- $14.4 + $20.7 = ______
- A biscotto costs $12. How much do 2 biscotto cost?