Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $20.3 + $15.6 = ______
- $9.2 + $2.8 = ______
- $10.6 + $7.5 = ______
- $7.2 + $6.5 = ______
- $15.4 + $15.7 = ______
- A taccuino costs $6. How much do 7 taccuino cost?
- $15.2 + $3.1 = ______
- A adesivo costs $2. How much do 6 adesivo cost?
- $19.5 + $7.1 = ______
- A eraser costs $13. How much do 3 eraser cost?
- $13.3 + $4.8 = ______
- $18.4 + $12.9 = ______
- $8.9 + $20.2 = ______
- A biscotto costs $5. How much do 4 biscotto cost?
- A pencil costs $8. How much do 4 pencil cost?
- A eraser costs $8. How much do 6 eraser cost?
- $15 + $4.3 = ______
- A eraser costs $12. How much do 3 eraser cost?
- A adesivo costs $8. How much do 4 adesivo cost?
- A pencil costs $6. How much do 6 pencil cost?