Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A biscotto costs $6. How much do 3 biscotto cost?
- A adesivo costs $2. How much do 4 adesivo cost?
- $14.6 + $11.4 = ______
- A taccuino costs $8. How much do 6 taccuino cost?
- A eraser costs $13. How much do 9 eraser cost?
- A biscotto costs $5. How much do 8 biscotto cost?
- $8 + $10.6 = ______
- $11.2 + $17.1 = ______
- $3.2 + $2.8 = ______
- A biscotto costs $6. How much do 3 biscotto cost?
- A biscotto costs $4. How much do 9 biscotto cost?
- A biscotto costs $15. How much do 8 biscotto cost?
- $19.6 + $7.9 = ______
- $11 + $14.6 = ______
- A adesivo costs $3. How much do 8 adesivo cost?
- A eraser costs $4. How much do 9 eraser cost?
- $10.5 + $18.8 = ______
- $12.7 + $4.3 = ______
- $8.1 + $19.8 = ______
- A eraser costs $15. How much do 4 eraser cost?