Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $2.6 + $4.7 = ______
  2. A biscotto costs $3. How much do 6 biscotto cost?
  3. A taccuino costs $10. How much do 8 taccuino cost?
  4. $12.1 + $18.9 = ______
  5. A biscotto costs $13. How much do 4 biscotto cost?
  6. A eraser costs $5. How much do 4 eraser cost?
  7. A biscotto costs $13. How much do 5 biscotto cost?
  8. $16.7 + $13.4 = ______
  9. $3 + $11.4 = ______
  10. A pencil costs $13. How much do 4 pencil cost?
  11. $13.4 + $20 = ______
  12. A pencil costs $3. How much do 3 pencil cost?
  13. $18.2 + $19.7 = ______
  14. $17.4 + $20.4 = ______
  15. $10.3 + $13.6 = ______
  16. $20.6 + $10 = ______
  17. A taccuino costs $10. How much do 3 taccuino cost?
  18. $20.4 + $1.7 = ______
  19. A eraser costs $13. How much do 5 eraser cost?
  20. $3.2 + $3.4 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath