Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A pencil costs $13. How much do 9 pencil cost?
  2. $18.4 + $2.3 = ______
  3. A juice box costs $13. How much do 9 juice box cost?
  4. $17.8 + $6.8 = ______
  5. $8.8 + $4.4 = ______
  6. A taccuino costs $2. How much do 3 taccuino cost?
  7. A juice box costs $8. How much do 4 juice box cost?
  8. A adesivo costs $6. How much do 4 adesivo cost?
  9. A biscotto costs $13. How much do 9 biscotto cost?
  10. A eraser costs $10. How much do 5 eraser cost?
  11. A pencil costs $10. How much do 7 pencil cost?
  12. $6.3 + $2.8 = ______
  13. A biscotto costs $9. How much do 7 biscotto cost?
  14. A pencil costs $9. How much do 5 pencil cost?
  15. $13.8 + $13 = ______
  16. A juice box costs $11. How much do 9 juice box cost?
  17. A taccuino costs $11. How much do 6 taccuino cost?
  18. A pencil costs $14. How much do 5 pencil cost?
  19. A juice box costs $11. How much do 8 juice box cost?
  20. A eraser costs $14. How much do 2 eraser cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath