Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A juice box costs $2. How much do 6 juice box cost?
  2. A eraser costs $7. How much do 8 eraser cost?
  3. A pencil costs $11. How much do 8 pencil cost?
  4. A juice box costs $7. How much do 3 juice box cost?
  5. $10.6 + $19.5 = ______
  6. A biscotto costs $13. How much do 3 biscotto cost?
  7. A adesivo costs $7. How much do 8 adesivo cost?
  8. A eraser costs $3. How much do 7 eraser cost?
  9. $3 + $13.4 = ______
  10. A taccuino costs $13. How much do 9 taccuino cost?
  11. $10.4 + $7.2 = ______
  12. $3.5 + $15.5 = ______
  13. A taccuino costs $4. How much do 6 taccuino cost?
  14. $16.7 + $5.6 = ______
  15. $3.1 + $15.8 = ______
  16. A adesivo costs $6. How much do 6 adesivo cost?
  17. A adesivo costs $9. How much do 9 adesivo cost?
  18. A adesivo costs $4. How much do 6 adesivo cost?
  19. $11.6 + $17.7 = ______
  20. $11.9 + $12.3 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath