Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $8.8 + $1.7 = ______
  2. A biscotto costs $6. How much do 3 biscotto cost?
  3. A biscotto costs $10. How much do 9 biscotto cost?
  4. A taccuino costs $7. How much do 4 taccuino cost?
  5. $7 + $10.6 = ______
  6. A juice box costs $8. How much do 2 juice box cost?
  7. $8.7 + $1.2 = ______
  8. $5.8 + $6.6 = ______
  9. $13.5 + $8.3 = ______
  10. $12.9 + $15.8 = ______
  11. A eraser costs $11. How much do 7 eraser cost?
  12. $16.6 + $3.6 = ______
  13. $18.9 + $14.1 = ______
  14. A juice box costs $9. How much do 2 juice box cost?
  15. $4.5 + $19 = ______
  16. $18.8 + $2.9 = ______
  17. $3.2 + $5.8 = ______
  18. $12.7 + $9.8 = ______
  19. $3.9 + $19.3 = ______
  20. A pencil costs $5. How much do 3 pencil cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath