Χρήματα Φύλλο εργασίας

Συνιστάται για 1η Τάξη — Δ' Δημοτικού

Νέο φύλλο εργασίας

Χρήματα Φύλλο εργασίας

Ονομα: ____________________Ημερομηνία: ____________

Οδηγίες: Μετρώντας νομίσματα και λογαριασμούς, κάνοντας ρέστα και επίλυση προβλημάτων λέξεων με χρήματα.

20 προβλήματα

  1. Ένα γόμα κοστίζει $6. Πόσο κοστίζουν τα 8 γόμα;
  2. Ένα γόμα κοστίζει $5. Πόσο κοστίζουν τα 3 γόμα;
  3. Ένα μολύβι κοστίζει $13. Πόσο κοστίζουν τα 6 μολύβι;
  4. Ένα αυτοκόλλητη ετικέτα κοστίζει $13. Πόσο κοστίζουν τα 3 αυτοκόλλητη ετικέτα;
  5. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $10. Πόσο κοστίζουν τα 9 κουτί χυμού;
  6. $4.6 + $20 = ______
  7. Ένα μολύβι κοστίζει $12. Πόσο κοστίζουν τα 4 μολύβι;
  8. Ένα μολύβι κοστίζει $15. Πόσο κοστίζουν τα 6 μολύβι;
  9. Ένα αυτοκόλλητη ετικέτα κοστίζει $3. Πόσο κοστίζουν τα 6 αυτοκόλλητη ετικέτα;
  10. Ένα γόμα κοστίζει $10. Πόσο κοστίζουν τα 3 γόμα;
  11. $9.4 + $10.5 = ______
  12. Ένα μολύβι κοστίζει $4. Πόσο κοστίζουν τα 2 μολύβι;
  13. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $15. Πόσο κοστίζουν τα 6 κουτί χυμού;
  14. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $4. Πόσο κοστίζουν τα 8 κουτί χυμού;
  15. Ένα κουλουράκι κοστίζει $11. Πόσο κοστίζουν τα 8 κουλουράκι;
  16. $6.9 + $4.7 = ______
  17. $9.9 + $15.2 = ______
  18. $17.3 + $1 = ______
  19. $3.6 + $6.6 = ______
  20. $5.6 + $3.2 = ______
Χρήματα Φύλλο εργασίας — Δωρεάν εκτύπωση με κλειδί απάντησης | WaffleMath