Χρήματα Φύλλο εργασίας

Συνιστάται για 1η Τάξη — Δ' Δημοτικού

Νέο φύλλο εργασίας

Χρήματα Φύλλο εργασίας

Ονομα: ____________________Ημερομηνία: ____________

Οδηγίες: Μετρώντας νομίσματα και λογαριασμούς, κάνοντας ρέστα και επίλυση προβλημάτων λέξεων με χρήματα.

20 προβλήματα

  1. Ένα αυτοκόλλητη ετικέτα κοστίζει $11. Πόσο κοστίζουν τα 4 αυτοκόλλητη ετικέτα;
  2. Ένα αυτοκόλλητη ετικέτα κοστίζει $15. Πόσο κοστίζουν τα 6 αυτοκόλλητη ετικέτα;
  3. $13.4 + $14.5 = ______
  4. $18.3 + $6.4 = ______
  5. Ένα κουλουράκι κοστίζει $4. Πόσο κοστίζουν τα 8 κουλουράκι;
  6. $4.3 + $5.7 = ______
  7. Ένα αυτοκόλλητη ετικέτα κοστίζει $7. Πόσο κοστίζουν τα 9 αυτοκόλλητη ετικέτα;
  8. $1.2 + $17.3 = ______
  9. Ένα κουλουράκι κοστίζει $15. Πόσο κοστίζουν τα 5 κουλουράκι;
  10. Ένα σημειωματάριο κοστίζει $7. Πόσο κοστίζουν τα 5 σημειωματάριο;
  11. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $12. Πόσο κοστίζουν τα 8 κουτί χυμού;
  12. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $6. Πόσο κοστίζουν τα 9 κουτί χυμού;
  13. Ένα κουλουράκι κοστίζει $3. Πόσο κοστίζουν τα 5 κουλουράκι;
  14. $3.4 + $8.7 = ______
  15. Ένα σημειωματάριο κοστίζει $10. Πόσο κοστίζουν τα 3 σημειωματάριο;
  16. Ένα μολύβι κοστίζει $13. Πόσο κοστίζουν τα 7 μολύβι;
  17. Ένα μολύβι κοστίζει $14. Πόσο κοστίζουν τα 3 μολύβι;
  18. Ένα σημειωματάριο κοστίζει $7. Πόσο κοστίζουν τα 4 σημειωματάριο;
  19. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $6. Πόσο κοστίζουν τα 9 κουτί χυμού;
  20. Ένα σημειωματάριο κοστίζει $11. Πόσο κοστίζουν τα 8 σημειωματάριο;
Χρήματα Φύλλο εργασίας — Δωρεάν εκτύπωση με κλειδί απάντησης | WaffleMath