Χρήματα Φύλλο εργασίας

Συνιστάται για 1η Τάξη — Δ' Δημοτικού

Νέο φύλλο εργασίας

Χρήματα Φύλλο εργασίας

Ονομα: ____________________Ημερομηνία: ____________

Οδηγίες: Μετρώντας νομίσματα και λογαριασμούς, κάνοντας ρέστα και επίλυση προβλημάτων λέξεων με χρήματα.

20 προβλήματα

  1. Ένα αυτοκόλλητη ετικέτα κοστίζει $3. Πόσο κοστίζουν τα 2 αυτοκόλλητη ετικέτα;
  2. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $5. Πόσο κοστίζουν τα 5 κουτί χυμού;
  3. $8.9 + $17.7 = ______
  4. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $15. Πόσο κοστίζουν τα 3 κουτί χυμού;
  5. $15.4 + $10.5 = ______
  6. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $8. Πόσο κοστίζουν τα 7 κουτί χυμού;
  7. Ένα κουλουράκι κοστίζει $14. Πόσο κοστίζουν τα 4 κουλουράκι;
  8. $14.7 + $16 = ______
  9. Ένα σημειωματάριο κοστίζει $3. Πόσο κοστίζουν τα 2 σημειωματάριο;
  10. Ένα μολύβι κοστίζει $15. Πόσο κοστίζουν τα 7 μολύβι;
  11. Ένα γόμα κοστίζει $10. Πόσο κοστίζουν τα 9 γόμα;
  12. Ένα κουλουράκι κοστίζει $14. Πόσο κοστίζουν τα 8 κουλουράκι;
  13. Ένα αυτοκόλλητη ετικέτα κοστίζει $4. Πόσο κοστίζουν τα 9 αυτοκόλλητη ετικέτα;
  14. $16.2 + $20.6 = ______
  15. Ένα κουλουράκι κοστίζει $4. Πόσο κοστίζουν τα 3 κουλουράκι;
  16. $20.4 + $14.2 = ______
  17. Ένα κουλουράκι κοστίζει $12. Πόσο κοστίζουν τα 4 κουλουράκι;
  18. $1.8 + $19.5 = ______
  19. Ένα μολύβι κοστίζει $8. Πόσο κοστίζουν τα 6 μολύβι;
  20. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $2. Πόσο κοστίζουν τα 9 κουτί χυμού;
Χρήματα Φύλλο εργασίας — Δωρεάν εκτύπωση με κλειδί απάντησης | WaffleMath