Χρήματα Φύλλο εργασίας

Συνιστάται για 1η Τάξη — Δ' Δημοτικού

Νέο φύλλο εργασίας

Χρήματα Φύλλο εργασίας

Ονομα: ____________________Ημερομηνία: ____________

Οδηγίες: Μετρώντας νομίσματα και λογαριασμούς, κάνοντας ρέστα και επίλυση προβλημάτων λέξεων με χρήματα.

20 προβλήματα

  1. Ένα σημειωματάριο κοστίζει $2. Πόσο κοστίζουν τα 2 σημειωματάριο;
  2. $5.8 + $13 = ______
  3. $13.5 + $2.9 = ______
  4. Ένα αυτοκόλλητη ετικέτα κοστίζει $9. Πόσο κοστίζουν τα 3 αυτοκόλλητη ετικέτα;
  5. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $12. Πόσο κοστίζουν τα 9 κουτί χυμού;
  6. Ένα αυτοκόλλητη ετικέτα κοστίζει $4. Πόσο κοστίζουν τα 6 αυτοκόλλητη ετικέτα;
  7. $16.5 + $11.3 = ______
  8. Ένα μολύβι κοστίζει $11. Πόσο κοστίζουν τα 5 μολύβι;
  9. Ένα αυτοκόλλητη ετικέτα κοστίζει $14. Πόσο κοστίζουν τα 4 αυτοκόλλητη ετικέτα;
  10. Ένα γόμα κοστίζει $4. Πόσο κοστίζουν τα 8 γόμα;
  11. $16.4 + $14.4 = ______
  12. Ένα μολύβι κοστίζει $2. Πόσο κοστίζουν τα 8 μολύβι;
  13. Ένα κουλουράκι κοστίζει $15. Πόσο κοστίζουν τα 3 κουλουράκι;
  14. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $4. Πόσο κοστίζουν τα 2 κουτί χυμού;
  15. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $4. Πόσο κοστίζουν τα 2 κουτί χυμού;
  16. $20.8 + $12.2 = ______
  17. Ένα σημειωματάριο κοστίζει $9. Πόσο κοστίζουν τα 7 σημειωματάριο;
  18. Ένα σημειωματάριο κοστίζει $6. Πόσο κοστίζουν τα 7 σημειωματάριο;
  19. $4.2 + $16.1 = ______
  20. $16.9 + $4.9 = ______
Χρήματα Φύλλο εργασίας — Δωρεάν εκτύπωση με κλειδί απάντησης | WaffleMath