Χρήματα Φύλλο εργασίας

Συνιστάται για 1η Τάξη — Δ' Δημοτικού

Νέο φύλλο εργασίας

Χρήματα Φύλλο εργασίας

Ονομα: ____________________Ημερομηνία: ____________

Οδηγίες: Μετρώντας νομίσματα και λογαριασμούς, κάνοντας ρέστα και επίλυση προβλημάτων λέξεων με χρήματα.

20 προβλήματα

  1. Ένα μολύβι κοστίζει $14. Πόσο κοστίζουν τα 9 μολύβι;
  2. Ένα μολύβι κοστίζει $5. Πόσο κοστίζουν τα 8 μολύβι;
  3. Ένα κουλουράκι κοστίζει $10. Πόσο κοστίζουν τα 4 κουλουράκι;
  4. Ένα γόμα κοστίζει $3. Πόσο κοστίζουν τα 3 γόμα;
  5. Ένα σημειωματάριο κοστίζει $13. Πόσο κοστίζουν τα 6 σημειωματάριο;
  6. $3.1 + $17.9 = ______
  7. Ένα μολύβι κοστίζει $3. Πόσο κοστίζουν τα 4 μολύβι;
  8. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $15. Πόσο κοστίζουν τα 6 κουτί χυμού;
  9. Ένα αυτοκόλλητη ετικέτα κοστίζει $13. Πόσο κοστίζουν τα 4 αυτοκόλλητη ετικέτα;
  10. Ένα κουτί χυμού κοστίζει $3. Πόσο κοστίζουν τα 4 κουτί χυμού;
  11. Ένα σημειωματάριο κοστίζει $7. Πόσο κοστίζουν τα 4 σημειωματάριο;
  12. Ένα γόμα κοστίζει $10. Πόσο κοστίζουν τα 9 γόμα;
  13. Ένα σημειωματάριο κοστίζει $12. Πόσο κοστίζουν τα 6 σημειωματάριο;
  14. $20.1 + $3.2 = ______
  15. $3 + $14.5 = ______
  16. $9.2 + $19.6 = ______
  17. Ένα κουλουράκι κοστίζει $3. Πόσο κοστίζουν τα 4 κουλουράκι;
  18. $5 + $19 = ______
  19. $18.5 + $20.1 = ______
  20. $19.7 + $17.3 = ______
Χρήματα Φύλλο εργασίας — Δωρεάν εκτύπωση με κλειδί απάντησης | WaffleMath